Fudbalski derbiji širom Evrope i prijateljski mečevi u NBA

getty images, Mike Maese

Ovaj vikend je bio pravi praznik za sve ljubitelje sporta. Obilježili su ga fudbalski derbiji širom Evrope, početak priprema klubova NBA lige i finale Svjetskog prvenstva u  odbojci u Italiji.

Madridski derbi bez golova, Juventus opet nedostižan i  Liverpool se spašava u zadnjim minutama

U engleskoj ligi najveći šok priredila nam je ekipa Manchester Uniteda koja je izgubila rezultatom 3:1 od West Ham-a. Ovo je produbljavanje krize kroz koju prolazi ekipa Josea Mourinha i nastavak njegovog lošeg odnosa sa Paulom Pogbom. „Crveni đavoli“ su igrali očajan fudbal, bez prave ideje, a odbrana je u dva primljena gola izgledala totalno statično. Nakon ovog poraza navijači već pozivaju na odlazak portugalskog stručnjaka.

Ipak najveći derbi ovog kola engleske lige igrali su ekipe Chelsea i Liverpool-a, koji su remizirali rezultatom 1:1. Bila je to jedna sjajna fudbalska predstava sa puno prilika na obje strane. Prvi gol postigla je ekipa Chelsea preko Edena Hazarda koji je nakon odličnog dodavanja Kovačića poslao loptu iza leđa Alissona. Golmani i jedne i druge ekipe su bili na vrhunskom nivou, pa su tako u dva navrata spašavali svoje ekipe u čistim prilikama za protivnike, a ne treba zaboraviti ni skidanje lopte sa gol linije štopera Chelsea-a Rudigera. Ipak, Liverpool se spasio u 89. minuti golom Daniela Sturridga, koji je „bombom“ sa 20 metara matirao mladog golmana Arizzabalagu.

U Italiji su se sudarile dvije najjače ekipe prvenstva Juventus i Napoli. Nakon strašne greške odbrane Juventusa, Napoli je poveo golom Mertensa u desetoj minuti. Ipak nakon tog pogotka Juventus preuzima totalnu incijativu i prvo dolazi do izjednačenja golom Mandžukića. Juventus tu nije stao te su napadi „stare dame“ bili sve učestaliji, ali do vodstva dolaze tek početkom drugog poluvremena, drugim golom Mandžukića. Utakmica je bila popraćena grubom igrom i sudija je morao pokazati sedam žutih kartona uz jedan crveni karton za igrača Napolija, Maria Rui. Treći gol za Juventus i za konačan rezultat od 3:1 postigao je Chielini. Moram dodati da je za dva gola Juventusa asistent bio Cristiano Ronaldo

Roma našeg Edina Džeke je opet pokazala koja je glavna ekipa u Rimu pobjedom od 3:1 nad gradskim rivalom Laziom

Ovog vikenda se igrao i famozni Madridski derbi između Atletico Madrida i Real Madrida koji je nažalost završio bez pogodaka. Iako je Real sve vrijeme imao incijativu, dvije najopasnije prilike je imala ekipa Atletica, u kojima su oba puta napadači ulazili u jedan na jedan situacije sa golmanom Reala Courtois i oba puta je golman madriđana izlazio kao pobjednik i tako svoju ekipu spasio od sigurnog poraza. Utakmica je bila tvrda sa grubom igrom, malo dobrih prilika i sedam žutih kartona.

LeBron debitirao za Lakerse, Luka Dončić za Maverickse

Početak NBA lige se bliži, a ekipe najbolje košarkaške lige na svijetu su već počele sa pripremama. Najveću pozornost je imala utakmica između Los Angeles Lakersa i Denver Nuggetsa, zbog debija najboljeg košarkaša svijeta LeBrona Jamesa. Iako je malo proveo na terenu ubacio je devet poena zajedno sa tri skoka i tri asistencije, a publika je mogla uživati u njegovim prepoznatljivim potezima i asistencijama. Svoj debi upisao je i Luka Dončić sa 16 ubačenih poena u pobjedi Dallas Mavericksa nad Pekingom. U porazu Portlanda od Toronta, naš Jusuf Nurkić ubacio je 9 poena.

Bitno je spomenuti da je ovog vikenda odigrano finale Svjetskog prvenstva u odbojci, gdje je Poljska ubjedljivim rezultatom od 3:0 u setovima dobila Brazil i tako osvojila naslov svjetskog prvaka u odbojci.